KONST / Oljemålningar / Oljemålning 7198051
*
nr 719 8051
Oljemålning
G Höglund, Man, 55 x 45
Följerätt
Utrop:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 10 oktober 2011
kl 19:41:23
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: oljemålning olja g höglund man
-
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:06
-
7151 Oljemålning
Tore Hultcrantz (1923-1998), Sverige. Signerad, Hu..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:06
-
7149 Oljemålning
Tore Hultcrantz (1923-1998), Sverige. Signerad, Ko..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:05
-
6343 Oljemålningar
2 st, Kina, rispapper, 1800-tal. Bildmått: 19x31 c..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:52
*
Oljemålning
nr 719 8051
Oljemålning
G Höglund, Man, 55 x 45
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 300 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 10 oktober 2011 |
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: oljemålning olja g höglund man
-
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:06 -
7151 Oljemålning
Tore Hultcrantz (1923-1998), Sverige. Signerad, Hu..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:06 -
7149 Oljemålning
Tore Hultcrantz (1923-1998), Sverige. Signerad, Ko..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:05
-
6343 Oljemålningar
2 st, Kina, rispapper, 1800-tal. Bildmått: 19x31 c..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:52



